Recenze produktů

Vhodné krytiny na podlahové topení

Krytiny na podlahové topení
Na podlahové topení lze použít běžné podlahové krytiny, jejichž tepelný odpor nepřekročí 0,5 m2.K/W. Tepelný odpor se bere v úvahu již při výpočtu podlahového vytýpění. Má vliv na teplotu otopné vody nebo rozteč potrubí. Ke krytinám s nejvyšší tepelnou vodivostí patři keramická dlažba nebo desky z přírodního či umělého kamene. U kobercových krytin se nedoporučují typy s výškou chlupu nad 10mm, vhodné jsou krytiny z měkkého dřeva. Podlahové topení nebrání použití plastových podlahových krytin odpovídající tloušťky a složení. Netěsnosti volně kladených krytin zvyšují odpor při vedení tepla. Lepšímu vedení tepla odpovídá pevná fixace k podkladu.

Obecné informace o podlahovém topení

  • Je podlahové topení drahé?
  • Jak to, že je podlahové topení úspornější?
  • Jaké jsou výhody podlahového topení?
  • Je podlahové topení zdravé?
  • a další
Časté dotazy k podlahovému topení najdete na
http://www.podlahove-topeni-acond.cz/caste-dotazy.html

Keramická dlažba na podlahovém topení

Keramická dlažba je materiálem s dobrou tepelnou vodivostí. Pokládka tohoto typu krytiny je doporučena do trvale pružného tmelu. Riziko tvorby praskliny je vždy při pokládce dlaždice plochou přes dilatační spáru. Na podlahové otopné systémy je krytinou velmi vhodnou.

Koberce na podlahovém topení

Jsou to materiály, jejíchž použití na podlahovém topení není vyloučeno. Je potřeba vybrat typ odpovídající provedení a podkladové vrstvě bez dlouhého chlupu. K podkladu se lepí a tepelná vodivost je nízká.

Linoleum a marmoleum

Dodávají se jako pásy nebo ve formě desek. U většiny podlahových krytin tohoto typu výrobci udávají souhlas s použitím na podlahu s vytápěním. Doporučuje se lepení k podkladu.

Dřevěné a laminátové podlahy

Dřevo je materiálem přírodním, závislým na vlhkostních parametrech interiéru. U podlahových krytin z tohoto materiálu je potřeba počítat s objemovými změnami, smršťováním v době provozu vytápění a rotažením při zvýšení vlhkosti interiéru a období bez vytápění. Na trhu je obrovské množství sytsémů dřevených a laminátových podlahových krytin s různou technologií pokládky. Můžeme rozděli na krytiny z masivu, dvouvrstvé a třívstvé dřevěné podlahy, laminátové podlahy.Obecně platí, ze u dřeva nejsou na podlahové vytápění vhodné krytiny ze dřeva měkkého (např. javor) a nestabilního (např. buk). Podklady z dřevených materiálů lze provádět jako "plovoucí" nebo lepení pevně fixovanou k podkladu. Z hlediska vedení tepla je lepení jednoznačně výhodnější. I samostné dřevo je materiálem s nižší tepelnou vodivostí. U masivních podlach jsme proto limitování samotnou tlouštkou krytiny. Maximální povrchovou teplotu dřevěné podlahy uvádějí výrobci v rozmězí 25 až 27°C.

Laminátové podlahy na podlahové topení

Jde o krytiny na podlahové vytápění obvykle vhodné. Tepelný odpor této tenké krytiny zvyšuje pouze "plovoucí provedení" na vstvu inzolačního materiálu.